Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. [czytaj więcej ...]

 

Letnia akcja dla dzieci i młodzieży ze wsi Bukowo przebiegała pod hasłem „Nasza stacja naszą wizytówką”. Głównym organizatorem akcji była Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowej, natomiast duży wkład przy realizacji przedsięwzięcia wniosła Rada Sołecka wraz z Sołtysem, jak również mieszkańcy wsi Bukowo. Projekt był realizowany w okresie od 03.08.2009 r. do 29.08.2009 r. przez 12 dni i został zakończony festynem zorganizowanym pod hasłem „110 lat Stacji PKP Bukowo”. 

W ramach realizacji projektu wakacyjnego został uporządkowany teren wokół Stacji PKP Bukowo, wzdłuż peronu posadzono świerki, a przed budynkiem ustawiono donice w których posadzono kwiaty. Pomalowano również ławki. Ponadto dzieci dbały o porządek na Stacji oraz wokół i podlewały posadzone roślinki. Również w czasie realizacji projektu dzięki zaangażowaniu mieszkańców została przed budynkiem wyłożona kostka, wstawiono brakujące okna i odnowiono napis z nazwą Stacji. Budynek Stacji został również wymalowany z zewnątrz.

W ramach realizacji projektu zorganizowano wiele atrakcji dla dzieci, m.in. wyjazdy na basen do Opola i do Olesna, zwiedzanie Muzeum wsi Opolskiej w Bierkowicach, wycieczkę szynobusem do Kluczborka, w czasie której uczestnicy zwiedzili Stację PKP w Kluczborku, poznając wiele interesujących ciekawostek dotyczących pracy kolejarzy. Również wiele niezapomnianych wrażeń dostarczył dzieciom pobyt w gospodarstwie agroturystycznym w Biadaczu. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Od ziarna garsteczki do świeżej bułeczki”, w czasie których same zrobiły ciasto i upiekły pyszne chlebki. Mogły również spróbować swoich sił przy dojeniu kóz. Nie wszyscy byli odważni.

Najbardziej wytrwali uczestnicy wzięli udział wraz z rodzicami w wycieczce zorganizowanej do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. W ramach tej wycieczki uczestnicy zwiedzili również Zamek w Książu, Bolków oraz Krzeszów.

Ponadto wiele atrakcji czekało na uczestników w dniach w których nie było wyjazdów. Odbyły się bardzo ciekawe spotkania z Żołnierzem JW, Leśniczym oraz z Policją. Spotkania te były niezwykle interesujące i cieszyły się bardzo dużą frekwencją. Nie zabrakło również wspólnych ognisk z pieczeniem kiełbasek, dyskotek oraz wspólnej nocy spędzonej w świetlicy. Organizowano zajęcia muzyczne i plastyczne na których wykonano piękne dekoracje oraz przygotowano program artystyczny na festyn. Akcja ta była współfinansowana m.in. ze środków Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie w ramach konkursu „Pożyteczne wakacje 2009”. Ponadto wsparcia finansowanego udzielił Wójt Gminy Murów w ramach środków przeznaczonych na zorganizowanie w każdym Sołectwie akcji letniej „Podaruj mi lato”.

Dzięki tym wszystkim atrakcjom dzieci nie nudziły się i pożytecznie spędziły wiele swoich wakacji, a wspaniale odnowiony budynek Stacji PKP wraz z jej otoczeniem na pewno nie pozwoli im szybko zapomnieć o tym wszystkim co przeżyły.